Pozbądź się długów! Skontaktuj się z nami

Jak szybko sprzedać zadłużone mieszkanie

Trudna sytuacja finansowa mogła skłonić Cię do rozważenia sprzedaży mieszkania w celu spłaty długów. W tak stresującej sytuacji, podjęcie właściwej decyzji jest trudne, ale przede wszystkim – nie panikuj. Chociaż to duży krok, sprzedaż zadłużonego mieszkania może być Twoim najlepszym posunięciem.

Dlaczego sprzedaż zadłużonego mieszkania to dobry pomysł?

Szybka sprzedaż nieruchomości może pozwolić Ci spłacić wszystkie swoje długi. Pozwoliłoby Ci to na dalsze życie, zrzucając ciężar z Twoich pleców, pomogłoby Ci położyć kres obawom o rosnące rachunki oraz spłatę kredytu hipotecznego.

Jeśli nie możesz spłacić kredytu hipotecznego, w stresie, możesz podjąć pochopne decyzje. Możesz stanąć przed trzema wyborami:

 1. Opuścić nieruchomość i oddać klucze pożyczkodawcy, co wbrew pozorom wcale nie nie zamyka sprawy i nie uwolni Cię od dalszych kłopotów.
 2. Nie robić nic w sprawie swoich długów hipotecznych i czekać, aż Twój pożyczkodawca przejdzie przez sądy i doprowadzi do Twojej eksmisji.
 3. Starać się o szybką sprzedaż nieruchomości

Jednak dwie pierwsze wybory są ścieżkami „na skróty” – wymagają od Ciebie niewielkiej inicjatywy, ale więcej na nich tracisz. Do momentu sprzedaży nieruchomości nadal będziesz odpowiadać za spłaty kredytu hipotecznego, ubezpieczenie budynków i tym podobne. Twój pożyczkodawca hipoteczny dostanie za mieszkanie dużo mniej niż Ty – pożyczkodawcy często wystawiają nieruchomości na aukcjach, na których ceny sprzedaży są zwykle niższe niż normalnie. Może to oznaczać, że nie przyniesie to wystarczającej ilości pieniędzy na pokrycie tego, co jesteś winien, i nadal będziesz miał dług do spłaty.

Co musisz wiedzieć przed sprzedażą nieruchomości?

Jeśli myślisz o sprzedaży swojej nieruchomości, jest kilka rzeczy, którymi musisz się zająć i przemyśleć. Obejmują one:

 • Uzyskanie wyceny, aby zobaczyć, czy cena sprzedaży pokryje kredyt hipoteczny i wszelkie spłacane długi. Jeśli tak się nie stanie, będziesz musiał uzupełnić różnicę z dodatkowych środków.
 • Oszacowanie, ile czasu zajmie sprzedaż nieruchomości i jakie będą koszty z tym związane, na przykład koszty pośrednika w obrocie nieruchomościami i opłaty prawne.

Jeśli nie wiesz jak się za to po przeczytaniu tego artykułu skontaktuj się z nami – pomożemy.

Jeśli masz zamiar przeznaczyć zebrane pieniądze na spłatę długu, a masz szacunkową sumę, którą możesz zebrać, skontaktuj się z wierzycielami i przedstaw im swoje plany.

Pomaga to wyjaśnić wierzycielom powód, przez który masz problemy ze spłatą, na przykład utratę pracy, wzrost kosztów życia lub niewłaściwe zarządzanie swoimi pieniędzmi. Poinformuj ich również o chorobie lub problemach ze zdrowiem psychicznym, takich jak stres lub depresja.

Pisząc te słowa wiemy jakie to trudne bo sami przez to przechodziliśmy. Kontakt z wierzycielem to ostatnia rzecz o której da się w skrajnym stresie i depresji myśleć. Dlatego właśnie założyliśmy Biuro Oddłużania Nieruchomości

Bez względu na wszystko nie poddawaj się presji, zgadzając się na płatność, na którą nie możesz sobie pozwolić.

Klient kupujący – kredytowy czy gotówkowy?

Najlepiej szukaj klienta płacącego gotówką, co oszczędzi Ci formalności i stresu związanego z procedurami, ale też sama transakcja zostanie zrealizowana w zaledwie kilka dni.

Jeśli kupujący płaci kredytem, sprzedaż potrwa co najmniej dwa miesiące. Kupujący musi złożyć wniosek do banku, który musi go zweryfikować i przeprowadzić wycenę nieruchomości, co niestety jest czasochłonne.

Co gorsza, banki niechętnie dają kredyt na zakup zadłużonej nieruchomości. Jeśli kredyt zaciągnięty został w innym banku, a w księdze wieczystej nie ma wpisów o zajęciu komorniczym nieruchomości, nie powinno być problemu z takim kredytem. Hipoteki zapisane na osobę prywatną (czy firmę) są bardziej problematyczną sytuacją, tak samo jak wpisy o zajęciach komorniczych, ale są do rozwiązania dla dobrego doradcy kredytowego. Jeśli zadłużenie jest na rzecz Urzędu Skarbowego albo ZUSu to uzyskanie kredytu bankowego na zakup taniej nieruchomości jest prawie niemożliwe. Nie znaczy jednak, że nie można go sprzedać – czytaj dalej.

Czego potrzebujesz do sprzedaży zadłużonego mieszkania:

Gdy posiadasz pełną własność nieruchomości:

– tzw „podstawa nabycia„, czyli dokument potwierdzający nabycie nieruchomości przez Ciebie. Np. jeśli kupiłeś ją od dewelopera, będzie nim umowa sprzedaży.

numer księgi wieczystej, znajdziesz go też w „podstawie nabycia”. Taki numer zaczyna się od kodu (np. dla Wrocławia będzie to WR1K). Możesz zobaczyć treść swojej księgi na: https://przegladarka-ekw.ms.gov.pl.

Gdy posiadasz spółdzielczo-własnościowe prawo do lokalu:

UWAGA! Pełna własność lokalu, a mieszkanie „spółdzielczo własnościowe” to dwie zupełnie inne rzeczy. Dokładnie sprawdź w dokumentach czego jesteś właścicielem.

Podstawą nabycia w tym przypadku będzie tzw. dokument przydziału spółdzielczo-własnościowego, czyli prawo do lokalu. Będziesz też potrzebować zaświadczenia ze spółdzielni o tym, że mieszkanie nie jest zadłużone lub o tym jaka jest dokładnie wysokość długu.

Nie martw się kwotą zadłużenia. Jeśli jej wysokość nie przekracza wartości nieruchomości to nie stanowi problemu przy sprzedaży pod warunkiem, że jest dokładnie i bezspornie wyliczona. Dużo ważniejszą rzeczą na tym etapie jest to by nie utracić zaufania potencjalnego kupującego, co może się zdarzyć gdy będziemy próbować ukrywać obciążenia związane z nieruchomością lub nie będziemy w stanie ich dokładnie wyliczyć.

Pamiętaj, że kupujący w pierwszej kolejności spłaci długi bezpośrednio wierzycielom (pieniądze przejdą poza Twoim kontem), a dopiero nadwyżka trafi do Ciebie. Aby móc to zrobić, będziesz musiał zdobyć od wierzycieli zaświadczenie, z którego wynika całkowita kwota potrzebna do spłaty zadłużenia (kapitał, odsetki i inne opłaty). Dokument powinien też zawierać promesę, czyli zobowiązanie wierzyciela do usunięcia wszystkich wpisów obciążających nieruchomość po płatności kupującego. Banki wystawiają takie dokumenty automatycznie, ale nie zawsze od ręki. Trwa to nawet do 30 dni, a koszt wynosi do 300 złotych.

Ustalenie odpowiedniej ceny

Im wyższa cena, tym dłużej będziesz szukać nabywcy. Wiadomo, że każdemu zależy na jak największej kwocie, ale spójrz też na sytuację z innej strony. Żeby dobrze finansowo wyjść na tej transakcji trzeba poza dobrą kwotą sprzedaży zmniejszyć jak najbardziej ponoszone koszty. A największe koszty w chwili obecnej generuje niespłacany dług – te koszty trzeba uciąć jak najszybciej.

Dzięki szybkiemu rozwiązaniu problemu, oszczędzisz na kosztach odsetek od posiadanych kredytów. Pamiętaj, że odsetki karne są dużo wyższe od normalnych kredytowych. Każdy miesiąc opóźnienia to setki, a nawet tysiące złotych dodatkowych kosztów. Często lepiej od razu dać kupującemu większy rabat i zamknąć sprawę szybciej, nie narażając się na dalsze straty.

Wyceniając swoją nieruchomość trzeba wziąć pod uwagę nie tylko stan techniczny, wygląd i stopień zużycia. Trzeba także wziąć pod uwagę to, że nieruchomość z problemami prawnymi, wpisami komorniczymi itp. jest warta mniej niż identyczna bez zadłużeń. Ich rozwiązanie zabiera czas oraz wiąże się z dodatkowymi kosztami i ryzykiem dla kupującego. Dodatkowo, należy pamiętać, że część potencjalnych kupców zniechęci się, widząc nietypowe wpisy w księdze wieczystej, szczególnie związane z działaniami komornika.

Dobrą strategią jest wystawienie nieruchomości w danej cenie i co tydzień obniżać ją o np. 10.000zł. Nie warto też przesadzać z początkową sumą i wydłużać proces sprzedaży, bo gdy nieruchomość zalega na portalach zbyt długo, zaczyna być ignorowana, a wśród innych budzi podejrzenia.

Pamiętaj, że szybka sprzedaż zadłużonej nieruchomości wymaga klienta płacącego gotówką. Dzięki temu otrzymujesz środki na swoje konto od razu, a nie po 2-3 miesiącach. Policz ile wzrosną twoje odsetki i koszty przez 3 miesiące. O tyle właśnie bardziej opłacalna jest dla ciebie sprzedaż za gotówkę

Szukasz kupca? Skontaktuj się z nami!

Jesteśmy w stanie kupić nieruchomość za gotówkę w ciągu zaledwie 24 godzin. Wypełnij formularz, aby uzyskać od nas bezpłatną wycenę.

Kupimy mieszkanie za gotówkę

Wrocław i okolice

Otrzymaj bezpłatną wycenę w 24h

 • Szybka i sprawna sprzedaż
 • Pieniądze na Twoim koncie w 24h
 • Pomoc z formalnościami

  Biuro Oddłużania Nieruchomości logo

  Etapy współpracy

  1

  Skontaktuj się

  Wysyłając formularz kontaktowy

  2

  Oddzwonimy

  w dogodnej dla Ciebie porze, aby poznać i zrozumieć Twoje potrzeby i plany

  3

  Analiza sytuacji

  zbadamy stan prawny nieruchomości, sporządzimy wycenę w ciągu 24h

  4

  Rozwiązanie

  zaproponujemy kilka rozwiązań tak abyś mógł wybrać to co dla Ciebie będzie najlepsze

  Nie ponosisz żadnych kosztów

  Sprawdź co możemy zaproponować

  Pozbądź się długów!

  Wykupimy mieszkanie za gotówkę

  nawet gdy ma zadłużenie lub trudną sytuację prawną

  Pomożemy zamienić mieszkanie na inne

  tak abyś nie musiał nic dopłacać lub abyś otrzymał różnicę wartości

  Pomożemy spłacić kredyt

  nawet gdy są opóźnienia w płatności lub zajęcia komornicze