Pozbądź się długów! Skontaktuj się z nami

Oddłużanie nieruchomości poprzez zamianę

Zamiana nieruchomości – Co warto wiedzieć?

Liczba zadłużonych nieruchomości w Polsce wciąż rośnie. Najczęstszą przyczyną długu jest brak możliwości terminowego spłacania kredytu hipotecznego, spowodowanego zmianą sytuacji życiowej bądź rosnącymi stopami procentowymi. Zadłużenie wynikać może również z nieopłacanego czynszu lub rachunków za media. W takiej sytuacji właściciel może zdecydować się na oddłużenie nieruchomości. Sprawdź, na czym dokładnie polega ta procedura.

Oddłużanie nieruchomości – co to?

Oddłużanie nieruchomości oznacza całkowitą lub częściową spłatę długu, czyli obciążenia finansowego spoczywającego na danej nieruchomości. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Nieruchomość możemy oddłużyć na kilka sposobów:

1) Zawierając ugodę z wierzycielem, najczęściej bankiem,

2) Sprzedając nieruchomość,

3) Zamieniając nieruchomość.

Oddłużanie nieruchomości poprzez zamianę – jak to zrobić?

Zamiana nieruchomości to nic innego jak jedna z form zbycia lub nabycia nieruchomości. Zamienić możesz grunt, mieszkanie, dom oraz lokal. W transakcji zamiany uczestniczą dwie strony, reprezentowane przez osoby, które są właścicielami zamienianych nieruchomości.

Gdy właściciel zadłużonego lokalu nie radzi sobie ze spłatą długów, może się zdecydować na zmianę nieruchomości na inną, której wartość oraz koszty utrzymania są tańsze.

Mieszkanie w centrum a mieszkanie na peryferiach

Jesteś właścicielem mieszkania w centrum? Czy wiesz, ile jest ono teraz warte? Od 2016 roku ceny nieruchomości intensywnie rosną. Może się okazać, że wartość Twojego obecnego, zadłużonego mieszkania wzrosła na tyle, abyś mógł zamienić je na większe, znajdujące się na obrzeżach miasta, a przy tym spłacić dług.

Przykład: w 2012 roku mieszkanie o powierzchni 46 m2, znajdujące się na Krzykach, kosztowało 330 tysięcy zł, czyli nieco ponad 7 tysięcy zł/m2. Dziś takie mieszkanie jest warte 450 tysięcy zł, czyli blisko 10 tysięcy zł/m2. Za taką kwotę możesz kupić mieszkanie o metrażu ponad 50 m2 np. na Zakrzowie.

Zamień większe na mniejsze

Jeśli mieszkanie, które teraz posiadasz, jest duże, zamień je na mniejsze. Nieruchomość o mniejszym metrażu z reguły jest tańsza od tej, która jest większa i to nie tylko w przypadku całkowitej wartości, ale również i w kosztach utrzymania. Jeśli mieszkanie, które chcesz zamienić, będzie przewyższać wartością mieszkanie, na które chcesz się wymienić, to różnicę cenową otrzymasz w gotówce. Pieniądze uzyskane z zamiany nieruchomości będziesz mógł rozdysponować na spłatę pozostałego zadłużenia lub na własne potrzeby.

Zamiana droższego na tańsze

Niestety wraz ze wzrostem inflacji rosną również ceny wartości mieszkań oraz koszty ich utrzymania. Jeśli Twoje opłaty za czynsz i media Cię przerastają, nie jesteś w stanie ich spłacać, to możesz zamienić mieszkanie na tańsze. Takie, którego koszty utrzymania będziesz w stanie udźwignąć.

Dlaczego zamiana nieruchomości jest trudna?

Zamiana nieruchomości to transakcja obrotu nieruchomościami, w której podpisując jedną umowę, właściciele nieruchomości zamieniają się posiadanymi na własność lokalami. Zamianę można też nazwać podwójną transakcją sprzedaży. Mimo tego, że wymiana nieruchomościami jest tańszą alternatywą dla sprzedaży lub zakupu niesie ze sobą kilka komplikacji, na które należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji dotyczącej sposobu zbycia lub nabycia nieruchomości.

1. Znalezienie kupca, który będzie mógł poczekać

Jest to jeden z głównych problemów zamiany nieruchomości, szczególnie jeśli chcemy się zamienić na nieruchomość z innego miasta. Mimo iż transakcja zamiany niesie ze sobą mniej formalności, to często trwa dłużej, ponieważ dwie strony, a nie jedna, muszą zgrać terminy opuszczenia i przeniesienia się do nowego lokalu.

2. Częste wykluczenie kupujących kredytowych

Jeśli nasza nieruchomość jest zadłużona w Urzędzie Skarbowym, bądź w ZUS, lub ciąży na niej egzekucja komornicza, to możemy zamienić się wyłącznie z klientem gotówkowym. Wynika to z faktu, że banki nie udzielają kredytu hipotecznego na nieruchomości z powyższymi zadłużeniami.

3. Obawa przed zadłużoną nieruchomością

Wielu kupujących z różnych przyczyn niechętnie podchodzi do tematu nieruchomości zadłużonych. Wynika to z wielu różnych przyczyn. Szukając osoby, chcącej wymienić się swoją nieruchomością, należy wyraźnie zaznaczyć, że nasza chęć zamiany wynika z konieczności oddłużenia nieruchomości.

4. Mało czasu na znalezienie nowej nieruchomości

Znalezienie nieruchomości idealnej trwa. Nie ważne czy ma ona zostać zakupiona, sprzedana, wynajęta czy zamieniona. Niestety im dłużej zwlekamy z zamianą, tym bardziej wrasta nasze zadłużenie, a co za tym idzie- maleje wartość naszej nieruchomości.

Trudności przy zamianie? Daj nam sobie pomóc!

Jeśli powyższy artykuł zainspirował Cię do oddłużenia nieruchomości poprzez zamianę, ale widzisz trudności przy wykonaniu tej transakcji – pozwól nam, abyśmy skorzystali ze swojego doświadczenia i zaangażowali wszelkie możliwe środki, by Ci pomóc!

Jak działamy?

1) Znajdujemy kupca

Wiemy, że każda sprawa jest inna, dlatego zapewniamy indywidualne podejście i dokładne zapoznanie się z Twoją sytuacją. Jeśli potrzebujesz czasu na przeprowadzenie się do nowego lokum, specjalnie dla Ciebie znajdziemy osobę, która będzie skłonna poczekać na odbiór nieruchomości. Dostaniesz tyle czasu, ile tylko potrzebujesz!

2) Pomagamy nawet w trudnej sytuacji prawnej

Pracują dla nas najlepsi prawnicy i specjaliści zajmujący się rynkiem nieruchomości. Jeśli sytuacja prawna Twojej nieruchomości jest skomplikowana lub Twój lokal jest zadłużony, nasi eksperci zajmą się tym. Po wnikliwym przeanalizowaniu sprawy, w jakiej się znalazłeś, będziemy mogli Ci pomóc i wskazać korzystne dla Ciebie rozwiązanie.

3) Pomagamy w znalezieniu nowego mieszkania

Każdy ma jakieś wymagania wobec mieszkania. Dla Nas to nie problem. Powiedz nam, czego szukasz. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na rynku nieruchomości uważnie przeanalizujemy Twoje kryteria i znajdziemy nieruchomość idealną! Taką, jaka będzie Ci odpowiadać w 100%.

4) Dlaczego chcemy Ci pomóc? Na czym zarabiamy?

Do sprzedaży lub zamiany mieszkania zmusić Cię mogą różne sytuacje życiowe. Nasi eksperci przeanalizują Twoją sytuację, wycenią Twoją nieruchomość i pomogą Ci prawnie. W zamian za kompleksową pomoc, którą oferujemy, zaproponujemy Ci racjonalną wycenę naszej usługi.

Znajdziemy dla Ciebie nieruchomość na zamianę

Wrocław i okolice

Otrzymaj bezpłatną wycenę w 24h

 • Szybka i sprawna zamiana nieruchomości
 • Pieniądze na Twoim koncie w 24h
 • Pomoc z formalnościami

  Biuro Oddłużania Nieruchomości logo

  Etapy współpracy

  1

  Skontaktuj się

  Wysyłając formularz kontaktowy

  2

  Oddzwonimy

  w dogodnej dla Ciebie porze, aby poznać i zrozumieć Twoje potrzeby i plany

  3

  Analiza sytuacji

  zbadamy stan prawny nieruchomości, sporządzimy wycenę w ciągu 24h

  4

  Rozwiązanie

  zaproponujemy kilka rozwiązań tak abyś mógł wybrać to co dla Ciebie będzie najlepsze

  Nie ponosisz żadnych kosztów

  Sprawdź co możemy zaproponować

  Co możemy dla Ciebie zrobić

  Pomożemy zamienić mieszkanie na inne

  tak abyś nie musiał nic dopłacać lub abyś otrzymał różnicę wartości

  Wykupimy mieszkanie za gotówkę

  nawet gdy ma zadłużenie lub trudną sytuację prawną

  Pomożemy spłacić kredyt

  nawet gdy są opóźnienia w płatności lub zajęcia komornicze