Pozbądź się długów! Skontaktuj się z nami

Zamiana nieruchomości – kiedy warto o niej pomyśleć?

Zamiana nieruchomości jest niczym innym jak jedną z form zbycia lub nabycia nieruchomości. Zamienić możesz grunt, mieszkanie, dom oraz lokal. W transakcji zamiany uczestniczą dwie strony, reprezentowane przez osoby, które są właścicielami zamienianych nieruchomości.

Podstawę do zamiany nieruchomości stanowi akt notarialny sporządzany u notariusza. Zobowiązuje on do przeniesienia własności nieruchomości między stronami zamiany. W takim akcie powinny znaleźć się informacje dotyczące danych osobowych uczestników zamiany, dane adresowe zamienianych nieruchomości, wartość każdej z zamienianych nieruchomości, oraz dodatkowe ustalenia związane z transakcją.

Zamiana nieruchomości – dla kogo?

Istnieje wiele różnych powodów, dla których warto się zastanowić nad zamianą nieruchomości. Najczęstszym z nich jest zmiana sytuacji życiowej właścicieli, a dokładniej – pomniejszenie się rodziny. Do takiej sytuacji dochodzi wskutek rozwodu, śmierci jednego z domowników, a najczęściej gdy dorosłe już dzieci postanawiają się usamodzielnić i wyprowadzają się z domu rodzinnego. Wtedy zamieszkiwana nieruchomość staje się zbyt duża dla pozostałych członków rodziny.

Zamiana nieruchomości świetnie sprawdzi się również dla osób starszych, które nie chcą korzystać z usługi tzw. „odwróconej hipoteki”. Odwrócony kredyt hipoteczny to usługa, w której instytucja finansowa co miesiąc przelewa na konto klientów w podeszłym wieku ustaloną sumę pieniędzy – rentę, w zamian za oddanie mu swojej nieruchomości. W takiej sytuacji oddający mieszkanie przeważnie decydują się na wynajem, ze względu na brak większej kwoty, która umożliwiłaby im zakup nowego, mniejszego mieszkania. Zamiana to często lepsze wyjście z tej sytuacji, ponieważ umożliwia przeniesienie się do innego mieszkania, a przy tym zysk płynący z zamienienia większej nieruchomości na mniejszą lub droższej na tańszą.

Nad zamianą nieruchomości mogą zastanowić się również rolnicy, w przypadku, gdy na ich działce występują utrudnienia w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Częstym powodem uniemożliwiającym dalszą uprawę jest rozdrobnienie powierzchni rolnej. Dzięki zamianie ziemi na grunt bardziej oddalony od większych kompleksów rolnych dochodzi do uregulowania ich granicy, co korzystnie wpływa na dalszą możliwość gospodarowania ziemi.

Zamiana nieruchomości – co mi to da?

Zamiana małego na większe

Jeśli jesteś właścicielem małego mieszkania w centrum, ale masz już dosyć życia w wielkim mieście, pragniesz odpocząć od ciągłego hałasu, to możesz rozważyć zamianę na mieszkanie na obrzeżach. Peryferia dużych miejscowości cechują się pełną infrastrukturą oraz dobrą komunikacją z centrum. Znajdziesz tam liczne sklepy, szkoły, placówki medyczne oraz punkty usługowe, a przy tym zaznasz ciszy i spokoju, korzystając z terenów spacerowych i rekreacyjnych. Stabłowice, Złotniki, Oporów, Ołtaszyn czy Biskupin będą tego świetnym przykładem!

Zamiana starszego na nowsze

Jeśli jesteś zmęczony ciągłymi remontami i niekończącymi się naprawami w swoim mieszkaniu, które wiekowo jest starsze od Ciebie, zamień je na mniejsze, ale w budynku oddanym do zamieszkania kilka lat temu. Nowsze budownictwo to mniej kłopotów i mniej awarii. We Wrocławiu świetnym przykładem będą osiedla takie jak Partynice, Muchobór Wielki, Grabiszyn, krzyki, Ołbin, a nawet i Stare Miasto, gdzie znajdziemy dużo budynków niemających więcej niż 10 lat!

Zamiana większego na mniejsze

Jeśli mieszkanie, które teraz posiadasz, jest za duże, zastanów się, czy nie zamienić je na mniejsze. Jeśli będzie ono miało mniejszą wartość niż obecne, to otrzymasz różnicę w gotówce, którą będziesz mógł rozdysponować na własne potrzeby.

Zamiana droższego na tańsze

Ze względu na rosnącą inflację rosną również ceny opłat za mieszkanie. Jeśli Twoje opłaty Cię przerastają, zastanów się nad zamianą mieszkania, na takie, którego koszty utrzymania będziesz w stanie udźwignąć.

Trudności przy zamianie? Daj nam sobie pomóc!

Pozwól nam, abyśmy skorzystali ze swojego doświadczenia i zaangażowali wszelkie możliwe środki, by zamienić Twoją nieruchomość! Zapewniamy darmową wycenę nieruchomości, mającą na celu zaproponowanie najkorzystniejszej ceny ofertowej.

Jak działamy?

1) Znajdujemy kupca

Wiemy, że każda sprawa jest inna, dlatego zapewniamy indywidualne podejście i dokładne zapoznanie się z Twoją sytuacją. Jeśli potrzebujesz czasu na przeprowadzenie się do nowego lokum, specjalnie dla Ciebie znajdziemy osobę, która będzie skłonna poczekać na odbiór nieruchomości. Dostaniesz tyle czasu, ile tylko potrzebujesz!

2) Pomagamy nawet w trudnej sytuacji prawnej

Pracują dla nas najlepsi prawnicy i specjaliści zajmujący się rynkiem nieruchomości. Jeśli sytuacja prawna Twojej nieruchomości jest skomplikowana lub Twój lokal jest zadłużony, nasi eksperci zajmą się tym. Po wnikliwym przeanalizowaniu sprawy, w jakiej się znalazłeś, będziemy mogli Ci pomóc i wskazać korzystne dla Ciebie rozwiązanie.

3) Pomagamy w znalezieniu nowego mieszkania

Każdy ma jakieś wymagania wobec mieszkania. Dla Nas to nie problem. Powiedz nam, czego szukasz. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na rynku nieruchomości uważnie przeanalizujemy Twoje kryteria i znajdziemy nieruchomość idealną! Taką, jaka będzie Ci odpowiadać w 100%.

4) Dlaczego chcemy Ci pomóc? Na czym zarabiamy?

Do sprzedaży lub zamiany mieszkania zmusić Cię mogą różne sytuacje życiowe. Nasi eksperci przeanalizują Twoją sytuację, wycenią Twoją nieruchomość i pomogą Ci prawnie. W zamian za kompleksową pomoc, którą oferujemy, zaproponujemy Ci racjonalną wycenę naszej usługi.

Zamiana nieruchomości

Wrocław i okolice

Otrzymaj bezpłatną wycenę w 24h

 • Szybka i sprawna wycena
 • Znalezienie odpowiedniej nieruchomości
 • Wsparcie z formalnościami

  Biuro Oddłużania Nieruchomości logo

  Etapy współpracy

  1

  Skontaktuj się

  Wysyłając formularz kontaktowy

  2

  Oddzwonimy

  w dogodnej dla Ciebie porze, aby poznać i zrozumieć Twoje potrzeby i plany

  3

  Analiza sytuacji

  zbadamy stan prawny nieruchomości, sporządzimy wycenę w ciągu 24h

  4

  Rozwiązanie

  zaproponujemy kilka rozwiązań tak abyś mógł wybrać to co dla Ciebie będzie najlepsze

  Nie ponosisz żadnych kosztów

  Sprawdź co możemy zaproponować

  Co możemy dla Ciebie zrobić

  Wyszukamy pasujące nieruchomości

  takie do których będziesz chciał się przeprowadzić

  Pomożemy zamienić mieszkanie na inne

  tak abyś nie musiał nic dopłacać lub abyś otrzymał różnicę wartości

  Pomożemy z zadłużeniem nieruchomości

  i spłatą zobowiązań